Juubeli korraldamine algab koha valimisest

Kui sünnipäev tuleb iga aasta, siis juubelit saab tähistada harvemini. Seetõttu on juubelipeol tavalisest rohkem külalisi ja soovitakse veidi läbimõeldumat planeerimist. Esimeseks sammuks on väljamõtlemine, kus juubelipidu korraldada.

Ja sellest sünnivad kohe järgmised küsimused – kuidas ja mille järgi leida siis see parim peokoht?

 

Miks juubeli korraldamine kodus pole hea idee?

Väga turvaline valik on valida peokoht, millel on kogemust tähtsündmuste korraldamisega. Tänu oma kogemusele oskavad nad veel omakorda juhtida tähelepanu asjadele, millele ise korraldades mõelda ei oskagi.

Tihtipeale on esimeseks mõtteks aga hoopis piduliste kodus võõrustamine.

Esmapilgul tundub see lihtne ja loogiline, sest oma kodus on kõik käe-jala juures olemas. Võib aga ununeda, et juubeli korraldamine nõuab teistmoodi lähenemist, kui tavalisema tähtpäeva tähistamine.

Alustada võib juba sellest, et koju ei pruugi külalised mugavalt ära mahtudagi.

 

Kas tuleb suur pidu või väike tähistamine?

Nii et esimene asi, on paika pannanumbrivahemik – kui palju kutsutakse külalisi. Päris täpset numbrit ei ole korraldamise hetkel veel vaja, sest inimeste plaanid muutuvad. Küll aga võiks olla aimdus, kas peole oodatakse 10, 30 või lausa 100+ külalist.

Peokoht peab olema piisavalt suur, et külalistel oleks ruumi, kus liikuda ning olemist nautida. Samas ei tohiks see olla nii suur, et pidu laiali hajub. Ehk siis – keda ja kui palju kavatsed kutsuda?

 

Meelelahutuseta ikka ei saa!

Muusika tantsimiseks või taustaheliks, efektne tantsukava või kaasahaarav mustkunstnik annavad kõik omalt poolt panuse juubelipeo õnnestumisse. Meelelahutuse variantidele mõtlemine aitab teha otsuse ka peokoha osas.

Muusikute jaoks oleks hea, kui oleks lavavõimalus, isegi madal lava on parem, kui mitte midagi. Teinekord nõuab meelelahutus ruumi ja avarust. Inimeste jaoks ei ole mure sammu-kaks kõrvale astuda ja esinejatele ruumi teha. Küll aga ei taha, et peaks hakkama laudu keset pidu ringi tõstma.

Kui sa isegi ei mõelnud meelelahutusele, siis ehk on veel mõtteid, mis ei ole sul pähe torganud. Väga hea on teada, milliseid ideid juubeliks soovitatakse, et nende seast siis enda lemmikud välja valida.

Ja jõuda jällegi ringiga sinna, milline koht sobib plaanidega kõige paremini.

 

Mida peokoht pakub ja ei paku?

On peopaiku, mis pakuvad ühte teenust – ruumi, kus pidu pidada.

Ja on peokohti, kust saab tellida täisteenuse – kõik alates kahvlitest-lusikatest ning lõpetades tantsubändiga.

Vii end kurssi, mis on võimalused ja mis on lepingu tingimused.

 

Näiteks peaksid teadma vastuseid järgnevatele küsimustele:

 • Kelle ülesanne on ruumide koristamine?
 • Kas saab kasutada peopaiga heli- ja videotehnikat?
 • Kas oma toidud-joogid võib kaasa tuua?
 • Mis võimalus on nõude ja söögiriistade pesemiseks?

 

Kõrvalepõige söögimaailma

Hetkeks söögile mõtlemine aitab valikut veelgi kitsendada.

 • Kas sul on plaanis klassikaline pikk laud?
 • Kas soovid banketi e. ümarlaua stiili?
 • Kas toitude serveerimine toimub rootsi laua stiilis?
 • Kas soovid paigutada road vaagnate-kaussidega laua peale?
 • Ehk eelistad kelnerite-ettekandjate professionaalset teenindust?

Teades neid vastuseid, on sul juba palju selgem pilt, millised asukohad sinu jaoks üldse sobivad.

 

Juubeli pidamine uhkes mõisas?

Killuke kuninglikkust ja elegantsust, mida mõisapidu endaga kannab, kulub alati ära. Tähistamine mõisas on paljude jaoks kui unistuse täitumine ning juubeli pidamine on suurepäraseks vabanduseks, et see samm ära teha.

Arvestama peab sellega, et Eesti mõisad on reeglina mitme väikese saaliga.

Ühelt poolt pakub see võimalust liikumist organiseerida ja luua eri ruumid söömiseks, tantsimiseks ning niisama suhtlemiseks. Teiselt poolt võid peo kestel tunda puudust ühisest koosolemisest ja ruumijagamisest.

 

Aga juubelipidu toredas maakohas?

Turismitalud on mõisahoonetega võrreldes skaala teises otsas. Reeglina pakutakse ühte suurt ruumi, kus toimub kõik alates söömisest ja lõpetades tantsimisega. Saab arvestada võimalusega pidu õue laiendada, kuid suviste juubelite puhul võib siinkohal tekkida oluline möödaarvestus, millele kogenud peokorraldaja kindlasti tähelepanu oskab juhtida.

Ühe turismitalu õuele mahub külalisi rohkem kui küll!

Aga mis siis, kui ilm ära pöörab?

Ehk – kas kõik kutsutud külalised mahuvad ka varju alla?

 

Välitelk laiendab kohavalikut

Välitelk on lahendus, mis lubab pidu nautida põhimõtteliselt igal pool! Võta telk kaasa, pane püsti ning pidu võibki alata! Tegelikult on vaja muidugi natuke rohkem ning lihtsalt suur telk ei garanteeri meeldivat juubelipidu.

Kuigi telgi võib panna püsti igale poole, siis igal pool ei ole olemas tualette või kätepesuvõimalust, eriti kui kutsutud on keskmisest rohkem külalisi ning probleeme võib tekkida ka elektrivarustuse olemasolu. Ekstreemsemate ilmaolude korral – liiga palav, liiga külm, liiga tuuline või liiga vihmane – kaotab telk kiiresti oma võlu.

Teine murekoht tuleneb külaliste arvust. Koduaias väikesel sünnipäeval piisab „neli seina ja katus“ aiatelgist, ent suuremal peol on vajalik põranda olemasolu. Vastasel juhul muutub kena muruplats peo lõpuks kas tolmuoaasiks või porimülkaks ning toolid-lauad vajuvad kreeni.

 

Juubelipeole saabumine ning lahkumine

Väga ilus on mõte peost, mis toimub metsade vahel, merede taga ning kus saab korralikult pidutseta, muretsemata selle üle, kas ja keda häiritakse. Aga, kas oled mõelnud sellele, kuidas külalised sinna ja tagasi saavad? Kui arvad, et lihtne vastus on „oma autoga“, siis kaalu seda vastust uuesti.

Esiteks võib olla külalisi, kellel ei ole auto kasutusvõimalust või kes ei soovi ilmtingimata pikka sõitu ette võtta.

Teiseks peavad need autod ka ära mahtuma. Paljud peokohad ei suuda pakkuda parkimiskohti kümnetele ja kümnetele autodele.

Ka ei ole peokoha naabrid õnnelikud, kui nende aiaesised ja teeotsad autosid täis pargitakse.

Transpordimurele on õnneks olemas head lahendused. Kas siis autojagamise koordineerimine külaliste vahel või valides peokoha, kuhu on hea ligipääs ka ühistranspordiga. Teatud tingimustel võib mõttekam olla suuremas kohas kogunemine, auto sinna jätmine ja tellitud bussiga peopaika liikumine.

 

Mis siis, kui juubelipidu venib öösse?

Juubelipidu võib toimuda nii hommikul, lõunal, õhtul kui väldata mitu päeva. Kui aga peoaeg hakkab nihkuma uneaega, mõtleb hea võõrustaja majutusele. Ja see tõstatab kohe peokoha valikul lisaküsimusi:

 • Kui paljudele külalistele oleks vaja majutust?
 • Kas majutuseks sobib telkimisvõimalus või on tarvis voodikohti?
 • Mida pakkuda hommikusöögiks?

Paljud asukohad võivad öelda, et neile mahub pidutsema üle saja inimese. Majutuskohti suudetakse pakkuda aga murdosale sellest.

Arvesta, et mida keerulisem on peokohta pääseda ja mida pikem on pidu, seda suurem on nende inimeste hulk, kes eelistaksid ka öö seal veeta.

 

Oma silm on kuningas!

Kel vähegi võimalik, peaks peoruumid enne oma silmaga üle vaatama. Fotod ja videod suudavad päris palju edasi anda, kuid oma silm on igal juhul kuningas. Eriti tähtis on see siis, kui valitud koht ei ole varasemalt sinu nõudmistega sarnast pidu korraldanud.

 

Külalised, kel on erisoovid

Võõrustajana on loogiline soovida, et kõikidel külalistel oleks tore olla ja meeldiv peokogemus. Ise kohale pilku peale heites, saad võimalikke probleeme ennetada ning juba ka lahendusi pakkuda.

Teisel korrusel asuv peoruum või kõrge lävepakk võib osutuda liikumisraskustega – ratastoolis, karkudel või ka eakas – külalistele ületamatuks takistuseks, mistõttu võidakse otsustada peole üldse mitte kohale tulla. See mõjutab ka lapsevankriga külaliste liikumisvõimalusi.

Ning kui peole on oodata väikeste lastega peresid, mõtle ka nende heaolule. Kas on olemas koht, kus saab beebidel mähet vahetada? Ehk valida peokoht, kus on olemas mängunurk või ise midagi planeerida, et vanemad saaksid ka muud teha, kui vaid oma järeltulijatel silma peal hoida?

 

Õnnestunud juubelipidu tekitab pikaks ajaks rõõmu

Pole midagi teha, tõsi on see et halvasti valitud peokoht jätab oma pitseri tervele üritusele. Aga, ka hästi valitud koht ja õnnestunud juubelipidu jäävad inimestele aastateks meelde. Nii et ära pelga kulutada aega ja energiat selle ideaalse koha leidmiseks!

 

Foto: LaitseRallyPark.

Scroll to Top