Hästi korraldatud koolituse toitlustus pakub osalejatele energiat, võimalusi teiste osalejate tundma õppimiseks ka kohvilaua taga ning toetab õppimist.
Tihtipeale ei ole aga ürituse toitlustamine esimene asi, millele üritust korraldades mõeldakse.
Tegelikult on headel suupistetel ja maitsvatel vahepaladel sündmuse meeleolu ning üldise õhkkonna kujundamisel vägagi oluline osa.
Mida siis tuleks koolitusele/seminarile toitlustust tellides eelkõige silmas pidada?
Kirjeldame kõike lähemalt.
Artikkel ilmus algselt Postimehe portaalis.
Koolituse toitlustamine – kui palju toidukordi on tarvis?
Mitu toidukorda võiks inimestele ühe intensiivse koolituspäeva jooksul pakkuda ja kui toitvad need peaksid olema?
See on küsimus, mis tekitab mõnikord vaidlusi ja erinevaid seisukohti.
Meie kogemus ütleb, et reeglina peaks ühepäevasel koolitusel olema kolm söögikorda:
- Hommikukohv ja -amps
- Külm või soe lõunasöök
- Viimane kohvipaus koos snäkkidega
“Hommikukohv ja -amps annab kogu päevale tooni, loob esmamulje koolitusest ja tekitab esimesi häid emotsioone. See on omamoodi kvaliteedimärk,” räägib AB Cateringi esindaja Ken Karjane.
Tema sõnul on halb, kui hommikuse eine pealt üritatakse kokku hoida, pakkudes koolitusel/seminaril osalejatele üksnes kohvi ja/või küpsiseid.
Korralikul hommikuampsul on kohv, tee, vesi ja ideaaljuhul ka värske mahl.
Ampsuks võiks pakkuda näiteks saiakesi, pirukaid või maitsvaid ning tervislikke vrappe.
Millist lõunasööki võiks catering pakkuda?
Lõunasöök võib olla kas külm või soe.
Lõpliku otsuse tegemisel tuleks arvestada ürituse kestuse, osalejate arvu ja eelistustega ning ka ruumi temperatuuriga.
Soe toit võib aidata osalejatel end soojana ja energilisena hoida ning see võib olla hea võimalus lõunapausi ajal ennast kosutada.
Külmad toidud sobivad väga hästi näiteks suvistele üritustele.
Tegemist on tavaliselt kergemate ja tervislikumate toitudega, mis sobivad suurepäraselt ka väiksematele kohtumistele. Külmade toitude serveerimine on lihtsam ja vajab pisut vähem ettevalmistusi.
Viimane kohvipaus peab olema kosutav
Viimane kohvipaus enne koolitusploki lõppu on sarnane hommikusele, mis tähendab, et osalejatele võiks pakkuda jooke ja kosutavat ampsu.
“AB Cateringi toitlustatud üritusel osalenud inimesed on koolituspäeva viimast suupistetega kohvipausi tagasisides alati kõrgelt hinnanud,” ütleb Ken.
Esiteks annab viimane paus osalejatele võimaluse lõuna ja päeva esimese poole järel taas jõudu koguda ning valmistuda koolituspäeva viimaseks osaks.
Koolitused võivad olla intensiivsed ja nõuda pikka keskendumist, seega on kohvipaus ja snäkid hea võimalus, et lõõgastuda, vestelda teiste osalejatega ning taastada energiavarud.
Mida toitlustuse tellimisel silmas pidada?
Kindlasti tasub juba enne päringu tegemist mõned asjaolud läbi mõelda. Kõige tähtsam on teada ning kirja panna, milline on ürituse aeg, koht ja osalevate inimeste arv.
Seejärel on tarvis kirjeldada planeeritud söögikordi.
- Kas hommikusöögil on ainult joogid või joogid koos suupistetega? (Soovitatav on siiski viimane)
- Milline on lõunasöök: kas soe toit või külmad road?
- Missuguseid jooke ja sööke sisaldab viimane kohvipaus?
- Millised on erisoovid?
Kõikide soovide ning erisoovide puhul mõtleb AB Catering teiega kaasa ja aitab paika panna kõige tõhusama toitlustusplaani.
Parim catering arvestab ka erisoovidega
Kui koolitusel on 20–30 inimest, siis on nende hulgas päris kindlasti ka erisoovidega toitujaid. Näiteks veganid ja laktoosi ja/või gluteeni vältivad inimesed.
See on tänapäeval täiesti tavapärane asi, mida peab kindlasti silmas pidama.
“Vahel võib koolitaja või sündmuse korraldaja kippuda toitlustust planeerima enda vaatevinkli, maitse järgi ja ei mõtle kõigile huvigruppidele,” kirjeldab Ken.
Tegelikult on vähegi suuremal koolitusel oluline arvestada ka teistsuguste huvidega sööjatega.
Oluline on pakkuda roogadele erinevaid alternatiive.
NB! Koolitust või üritust korraldades on mõistlik küsida toitumiseelistusi (erisoove) juba siis, kui osalejad registreerivad end koolitusele.
AB Catering läheneb igale kliendile personaalselt ja arvestab kõikide erisoovidega. Meie toidumenüü on paindlik – saab klassikat, selle kõrvale võib teha kausitoitu (poke bowl), smuutisid. Meie menüüdes olevate roogade valik on laialdane,” kinnitab Ken.
Ürituse toitlustamisel on kvaliteet on väga oluline!
“Toitlustamise kvaliteeti tuuakse muuhulgas üsna tihti välja koolituste tagasisidedes ja see võib kaudselt mõjutada nii koolituse, koolitaja kui ka koolituskoha mainet” sõnab AB Cateringi esindaja Ken.
Toitlustaja mõtleb ka keerulistes küsimustes hea meelega kaasa ja pakub omalt poolt lahendusi.
“AB Catering on väga paindlik ja saab aidata lisaks klassikalise valmis menüü lahendustele ka meeleolukate ja ebastandartsemate lahendustega,” kinnitab Ken.
Kui kaua ürituse toitlustus koolituspäevast aega nõuab?
Kindlasti tasub silmas pidada, et kui tegemist on pika koolituspäevaga, siis 15-minutilised pausid ei ole toitlustusega koolituse jaoks piisavad.
“Inimesed tahavad pauside ajal end sirutada, ringi liikuda, ehk hetkeks värsket õhku hingata…” kirjeldab Ken ja lisab, et toitude ja jookide võtmine võtab samuti aega.
Kümnete inimese toit kitsa ruumi ühte nurka panna ei ole samuti efektiivne, sest toidu võtmisel tekkida võiv järjekord vajab ruumi.
Kui palju aega on tarvis ettevalmistuseks?
Toitlustaja jaoks piisab, kui varuda ettevalmistuseks kuni üks tund enne inimeste saabumist. Tunniga jõuab enamasti kõik toidud valmis panna.
“Kui koolituse uksed avatakse kell üheksa hommikul, siis on toitlustajal vaja ruumis tegutseda ideaalis juba kell kaheksast,” sõnab Ken.
AB Catering – õigel ajal õiges kohas!
Kui otsid parasjagu koolitusele või seminarile (või mõnele muule üritusele) head ja usaldusväärset toitlustajat, siis võta julgelt meiega ühendust!
Vastame päringutele väga kiiresti, tööpäevadel juba kolme tunni jooksul.
AB Cateringi toidumenüü on paindlik, arvestame iga erisooviga – sina vaid küsi ja kõik saab võimalikuks!
Valides AB Cateringi, saad ise keskenduda üritusele ja jätta toitlustamise seotud teemad rahuliku südamega meie hooleks.